رنگ اکریلیک برای نقاشی ساختمان بهتر است یا رنگ روغن؟

رنگ اکریلیک برای نقاشی ساختمان بهتر است یا رنگ روغن؟

تعیین رنگ مناسب برای استفاده داخلی یا خارجی بین رنگ روغنی و اکریلیک دشوار است. به هر حال این دو رنگ بیشترین استفاده و مزایا را در میان همه رنگ‌های ساختمانی دارند و انتخاب هر یک، می‌تواند انتخاب درستی است اما برای یافتن بهترین رنگ، دانستن چند نکته ضروری است. دانستن نکته‌هایی از آناتومی رنگ، مقایسه مزیت‌ها و نکات منفی آن‌ها می‌تواند مفید باشد. در این نوشته تلاش می‌کنیم تفاوت رنگ اکریلیک و روغنی در نقاشی ساختمان را بهتر بشناسیم.

آناتومی رنگ

همه رنگ‌ها از چهار ماده اصلی یعنی رنگدانه، حلال‌ها، چسب و مواد افزودنی تشکیل می‌شوند که هر کدام نقش مهمی در آرایش رنگ دارند.

رنگدانه‌ها معمولاً خشک هستند و به صورت پودر درمی‌آیند و برای تبدیل آن‌ها به مایع، باید با یک چسب و یک حلال ترکیب شوند. مواد افزودنی عملکردهای مختلفی دارند مثلاً می‌توانند باعث چسبندگی بیشتر رنگ شده و به پراکنده نگه داشتن رنگدانه‌ها، کمک کنند. همچنین خصوصیت مقاومت در برابر آب‌وهوا را به رنگ اضافه می‌کنند.

حلال‌ها باید رنگدانه، چسب و مواد افزودنی رنگ را حل کنند طوری که رنگ نهایی قوام لازم برای نقاشی روی دیوار یا اجسام را داشته باشد. آب شناخته‌شده‌ترین و پرکاربردترین حلال در ترکیب رنگ‌هاست در حالی که رنگ‌های با پایه روغن، به طور معمول از یک ماده شیمیایی نفتی، به عنوان حلال استفاده می‌کنند. 

حلال‌های رنگ همان مایع شفافی هستند که هنگام باز کردن درب قوطی، بالای رنگ قرار دارند.

تفاوت رنگ اکریلیک و رنگ روغنی در نقاشی ساختمان در این چهار ماده اصلی است که گفته شد.

نقاشی ساختمان با رنگ روغن، مزایا و معایب

تفاوت رنگ اکریلیک و روغنی در نقاشی ساختمان در مزایا و معایب هر کدام بیشتر به چشم می‌آید. رنگ روغنی رنگی است که به آرامی خشک می‌شود؛ از ذرات رنگی معلق در روغن تشکیل شده و با تینر رقیق می‌شود.

رنگ‌های روغنی ساختمانی از سرب سفید به عنوان پایه استفاده می‌کنند و در عین دوام و مقرون‌به‌صرفه بودن، می‌توانند کیفیتی عالی و زیبا به داخل ساختمان بدهند. 

استفاده از رنگ روغنی، توسط نقاش حرفه‌ای آسان است و سطوح رنگ شده به راحتی تمیز و براق می‌شوند. رنگ روغنی علاوه بر دیوار، روی درها، پنجره‌ها و سازه‌های فلزی هم جلوه‌ی بهتری دارد. 

رنگ روغنی بر پایه حلال نفتی است ولی پس از خشک شدن، به خصوص در برابر نفوذ آب مقاوم می‌شود. 

برای آشنایی با خصوصیات رنگ روغن، می‌توانید مقاله «نقاشی ساختمان با رنگ روغن» را بخوانید.

نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک، مزایا و معایب

رنگ اکریلیک سریع خشک می‌شود و حاوی رنگدانه امولسیون پلیمر اکریلیک است که می‌تواند با آب رقیق شود. 

اکریلیک از رزین‌های اکریلیک ساخته می‌شود که در برابر آب‌وهوا مقاوم و با دوام بوده و کشش خوبی دارد. به عنوان مثال اگر چوب رنگ شده با اکریلیک در اثر تغییر رطوبت و دما  متورم شود، رنگ اکریلیک با انعطاف پذیری بالایش ترک نمی‌خورد. 

رنگ اکریلیک به دلیل وجود رنگ‌های زنده و تنالیته‌های گسترده در معماری هنری، بسیار محبوب بوده و در بیش از 950 سایه مختلف موجود است. 

اکریلیک با سرعت زیادی خشک می‌شود و غالباً غلیظ است. غلظت اکریلیک، رنگ‌آمیزی مساحت زیاد را آسان می‌کند. 

رنگ اکریلیک با چسب 100 درصد اکریلیک، برای رنگ‌آمیزی فضای داخلی بسیار عالی است. در صورتی که با با مواد افزودنی مقاوم ترکیب شود، برای فضای بیرونی هم مناسب است. 

تمیز کردن اکریلیک با یک پارچه مرطوب انجام می‌شود. تمام این ویژگی‌ها را می توان تفاوت رنگ اکریلیک و روغنی در نقاشی ساختمان برشمرد.

برای آشنایی با خصوصیات رنگ اکریلیک، می‌توانید مقاله «نقاشی ساختمان با رنگ اکریلیک» را بخوانید.

کدام یک را برای نقاشی ساختمان انتخاب کنید؟ رنگ روغن یا رنگ اکریلیک

نقاشان همیشه برای رنگ آمیزی بین دو رنگ روغن و اکریلیک می‌مانند. به همین خاطر مهمترین خصوصیات این دو رنگ را توضیح می‌دهیم.

چسبندگی 

اکریلیک در صورت آماده‌سازی مناسب به خوبی به انواع سطوح از جمله چوب، سنگ، فلز و پلاستیک می‌چسبد و به راحتی از این سطوح جدا نمی‌شود.

مقاومت 

رنگ‌های اکریلیک قابل انعطاف هستند و در برابر تغییرات دما منبسط و منقبض می‌شوند. 

در برابر ترک‌خوردگی و لایه‌برداری حساسیت کمتری نسبت به رنگ روغنی دارند. همچنین اکریلیک در برابر کپک مقاومت بسیار بالایی دارد ولی مقاومت رنگ روغن معمولی است. اکریلیک در برابر آتش مقاوم است ولی رنگ روغنی در آتش می‌سوزد.

از طرفی، رنگ روغنی در محیط‌های خیلی سرد مقاوم‌تر از اکریلیک است. 

رنگ اکریلیک با آنکه بر پایه آب است ولی پس از خشک شدن، در برابر آب و تینر مقاوم می‌شود اما رنگ روغنی پس از خشک شدن در برابر تینر همچنان آسیب‌پذیر است.

ماندگاری

رنگ اکریلیک علاوه بر مقاومت در برابر آب‌وهوا، مقاومت به سایش زیادی دارد. به همین دلیل از رنگ‌های اکریلیک برای کارهای رنگی پرترافیک مانند مبلمان داخلی و خارجی، کف و درب و راه پله استفاده می‌شود. 

رنگ روغنی برای آشپزخانه، سرویس‌های بهداشتی، حمام و پارکینگ مناسب‌تر از رنگ اکریلیک است. 

راحتی در استفاده 

مهم‌ترین تفاوت رنگ اکریلیک و روغنی در نقاشی ساختمان راحتی در استفاده آن‌هاست.

اکریلیک را خیلی سریع‌تر از رنگ روغنی می‌توان به سطوح زد و بسیار سریع‌تر خشک می‌شود. اکریلیک رنگ غلیظی است و باید برای رنگ کردن از برس و غلتک‌های کیفیت بالا استفاده کرد ولی رنگ روغنی رنگی نازک و کم قطر است و باید برای پوشش سطوح با رنگ روغنی، از ضربات برس استفاده کنید که همین امر، موجب سختی در نقاشی ساختمان با رنگ روغنی می‌شود.

سرعت زیاد خشک شدن اکریلیک، همیشه نکته خوبی نیست و امکانات رنگ روغن را برای انجام در چندین نوبت و زمانبندی جداگانه ندارد. سطوح بزرگی که می‌خواهید با اکریلیک رنگ کنید را، باید به سرعت رنگ کنید ولی در مورد رنگ روغن این محدودیت زمانی را ندارید. 

اکریلیک در مقایسه با رنگ روغن بوی کمتری دارد کاملاً بدون بو و گازهای آزاردهنده است.

برای اضافه کردن هر دست رنگ روغن باید صبر کرد تا رنگ خشک شود و گرنه جای ضربات قلم روی رنگ قبلی باقی می‌ماند ولی اکریلیک این‌طور نیست.

رنگ‌های اکریلیک کاملاً تخت و مات هستند. این خصوصیت باعث می‌شود که سطوح ناقص یا دارای شکستگی، نرم و یکدست به نظر برسد. به همین دلیل آماده‌سازی سطوح برای رنگ اکریلیک نیاز به زمان و کار زیادی ندارد ولی رنگ روغن این‌طور نیست. رنگ روغن حتی اگر نیمه براق و مات باشد، درصد بازتاب نور زیادی دارد و کمترین نقص روی سطح را نمایان می‌کند. 

لکه‌گیری با رنگ اکریلیک آسان‌تر است. اگر پس از نقاشی ساختمان، قسمتی از یک دیوار دچار فرورفتگی یا سوراخ شد به راحتی می‌توان بدون نیاز به نقاش حرفه‌ای، رنگ اکریلیک را ترمیم کرد اما ترمیم با رنگ روغن آسان نیست. 

کیفیت ظاهری

رنگ‌های روغنی دارای رنگدانه‌های بیشتری هستند و سطوح رنگ شده با رنگ روغنی غنی‌تر از رنگ اکریلیک هستند.

زمان دیرتر خشک شدن رنگ روغنی به شما این امکان را می‌دهد که لعاب نازکی را برای بهبود درخشندگی پس از خشک شدن به رنگ اضافه کنید. 

رنگ روغن تغییر رنگ نمی‌دهد حتی اگر یک قسمت را چندین بار رنگ کنید. 

رنگ اکریلیک کاملاً مات است و کمترین براقیت موجود در میان رنگ‌ها را دارد.  به همین دلیل می‌توان رنگ‌هایی با اختلاف خیلی کم از یکدیگر را، با اکریلیک ساخت و از هم تشخیص داد. چون رفلکس نور روی دیوارهای رنگ شده با اکریلیک تقریباً صفر است و  نور داخلی یا خورشید باعث تغییر رنگ اکریلیک نمی‌شود.

هزینه 

رنگ باکیفیت اکریلیک به طور قابل توجهی گران‌تر از رنگ روغنی است. مخارج نقاشی با هر یک از روش‌ها، به متغیرهای زیادی بستگی دارد. پیشنهاد می‌کنیم در این مورد با مشاوران رنگی شو صحبت کنید.


در پایان

در پایان باید گفت که انتخاب بین رنگ اکریلیک یا روغنی به روند نقاشی هم بستگی دارد. اگر می‌خواهید آهسته رنگ بزنید و زمان کافی دارید رنگ روغنی مناسب است ولی بوی تند رنگ روغنی همچنان یک نکته منفی است. اگر خصوصیات سمی رنگ را نمی‌خواهید و به سرعت کار اهمیت می‌دهید، اکریلیک بهتر است. 

و در آخر اگر با خواندن این مقاله هنوز سوالی برای شما باقیست، حتما در کامنت بپرسید، کارشناسان رنگی شو با دقت به سوالات شما پاسخ می‌دهند. همچنین اگر تمایل دارید نقاشان ما بعد از بازدید محل، رنگ آمیزی ساخمان شما را انجام دهند، مافیست در بخش سفارش نقاشی ساختمان در سایت رنگی شو، درخواست خود را به راحتی ثبت کنید.


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

پستهای مرتبط