آشنایی با انواع گچبری در صنعت ساختمان

آشنایی با انواع گچبری در صنعت ساختمان

انواع گچبری شامل پیش ساخته و گچ‌بری سنتی است. طرح‌های گچ‌بری می‌تواند بسیار متنوع و خلاقانه اجرا شوند؛ به خصوص اگر بنا، دارای پتانسیل مناسب برای چنین تزئینات داخلی باشد. نکته جالب در مورد گچبری این است که در محل اجرا می‌شود؛ البته به جز گچبری‌های پیش ساخته که در مورد هر دو روش در این مقاله خواهیم گفت. با ما باشید تا راجع به انواع گچ‌بری بیشتر بدانید.

گچبری سنتی در معماری داخلی

طرح‌های دندانه موشی و نواری و صلیبی، می‌توانند به سرعت توسط استاد، دور تا دور سقف اجرا شوند و پذیرایی را باشکوه می‌کنند. رنگ آمیزی گچبری با تکنیک پتینه بهترین کار پس از اتمام گچ بری است. پتینه گچبری در واقع جان تازه به گچ بری می‌دهد.

برای سفارش نقاشی ساختمان روی انواع سطوح گچی به سراغ متخصصین مجموعه ما در رنگی شو بیایید.

روش تراش دستی در انواع گچبری همان شیوه سنتی و قدیمی این حرفه و هنر است. همه شاخه‌های معماری که ماندگار شده‌اند، ارزشی گران‌بها داشته‌اند. هنرمند برای اجرای یک کتیبه گچبری، ابزارهایی شبیه به ابزارهای مجسمه‌سازی دارد. تیغ‌های کوچک دست‌ساز و مغارهای کهنه، جعبه ابزار گچبر را تشکیل می‌دهد. برای منقش کردن چهار طرف یک ستون به نقوش گل و گیاه، ابتدا به صورت اریب، مقداری از گچ چهار طرف ستون تراشیده می‌شود و سپس با گچ جدید پر می‌شود. 

هنرمند گچبر، تا چند روز فرصت دارد که نقوش را از میان گچ بیرون آورد و زنده کند. تراشیدن گچ با دستان ماهر آنقدر سریع است که اگر نبینید، باور نمی‌کنید. حتی با نگاه موشکافانه، اغلب اوقات متوجه کپی نبودن گل و برگ‌های تراشیده شده نمی‌شوید. در حالی که نقوش بدون هیچ شابلونی و به صورت یکی یکی و جداگانه تراشیده می‌شوند.

ارزش کار دست استادان گچبری در همین شیوه نهفته است. در موتیف‌های افقی، گچ کار می‌تواند با ساختن یک الگو با تخته‌ای نازک و کشیدن آن در محور افقی روی گچ تازه، طرحی را در آورده یا تکرار کند ولی طرح‌هایی که در راستای محورهای عمودی و افقی قرار ندارند قابل کپی کردن نیستند. از این گذشته گچ کاران اصیل، به هیچ وجه از قالب و الگوی تکرار، استفاده نمی‌کنند.

در گچبری معرق، درست مثل کاشی کاری معرق قطعات به طور جداگانه ساخته شده و سپس کنار هم چیده می‌شوند.  

مهم‌ترین ابزارهای گچبری

در گچ‌بری سنتی طرح‌هایی وجود دارند که نام شناخته شده و قدیمی دارند. حتی بعضی از این نام‌ها را می‌توان در سایر کشورها نیز پیدا کرد. برای ساخت نقوش روی گچ، گاهی از یک شابلون دست ساز استفاده می‌شود و گاهی استادکار با روش‌های خاص خود، این ابزارها را اجرا می‌کند. به نقوش معروف که در سطح چوب و گچ، کنده‌کاری می‌شوند، ابزار می‌گویند.

 • دمبر: این وسیله نوک تیز و برنده، برای تراشیدن و برش گچ استفاده می‌شود.
 • بومخوار: ابزاری است برای تمیز کردن زمینه کار
 • وردنگی: نوعی ابزار به شکل قلم است که برای ایجاد خط روی گچ استفاده می‌شود. برای شکستن یک نوار گچ، ابتدا باید روی آن را با یک تیغه اریب خط انداخت که به آن وردنگی می‌گویند.
 • قلم بومگرد: با این وسیله مغار شکل، می‌توان لبه‌های طرح‌های گچی را گرد و قاشقی درآورد.
 • گلویی: گلویی نوعی حاشیه برای اتصال کنج‌های گچبری به هم است. طرح گلویی طوری است که فاصله خالی حل اتصال دو گچ بری نواری را پر کند. گلویی‌ها در گچ بری‌های پیش ساخته بسیار پرکاربرد هستند.
 • دندان موشی: دندان موشی یا طرح کنگره‌ای در انواع گچبری، به طرح‌های منظمی گفته می‌شود که از تکرار مربع‌های برجسته در طول یک خط ایجاد می‌شوند. طرح دندان موشی، از جذاب‌ترین طرح‌ها در گچبری است.
 • قاب: به قاب‌های مستطیل و مربع و دایره‌ای شکل، از جنس گچ فاب گفته می‌شود.
 • منقاره یا کربل: از این وسیله برای تزئین گچ بری‌های طاقچه و سرستون استفاده می‌شود.
 • گنبد: ساخت گنبد در گچ بری پیش ساخته، امکان‌پذیر است و می‌توان آن را در کارگاه ساخت و به محل مورد نظر حمل کرد.

نقاشی ساختمان مخصوص گچ‌بری با نقاشی معمولی ساختمان متفاوت است. برای نقاشی روی سطوح گچی و گچ بری و اطلاع از قیمت این خدمات، ابتدا با رنگی شو مشورت کنید.


شروع گچبری سنتی با دست

گچ کارها مقداری گچ را روی سقف یا دیوار گذاشته و با دو روش، طرح مورد نظر را اجرا می‌کنند.

 • روش قالبی
 • روش تراش با دست

معمولاً می‌توان با یک تکه سه لایی با ضخامت 3 میلی‌متر، یک قالب برای طرح انداختن روی گچ استفاده کرد. ابتدا قسمتی از دیوار یا سقف یا کنج سقف را گچ تازه می‌کشند و سپس قالب را، با دست و مهارت روی گچ کشیده و گچ‌های اضافی را برمی‌دارند.

در روش تراش با دست، طرح‌ها و الگوها یک به یک و جزء به جزء با دست اجرا می‌شوند. طرح اولیه را با پودر زغال روی سقف یا دیوار کپی کرده و یا فقط با نگاه کردن آن را، به خاطر می‌سپارند.

الگوی انواع گچبری دیوار و سقف، می‌تواند طرح‌های اسلیمی، بندهای ختایی و خطوط نستعلیق، ثلث و نسخ یا خطوط مدرن باشد. انواع گره‌های هندسی با نقوش اسلیمی توماری و ماری و اسپرهای خط با گل و برگ‌های پهن گود و برجسته، می‌تواند عظمت و شگرفی فراوان در بنا، ایوان و پذیرایی شما ایجاد کند.

اگر بتوانید گچ کار هنرمندی را پیدا کنید تا یک مقرنس برایتان اجرا کند، در یک معماری مدرن می‌تواند جلوه بی‌نظیری به وجود آورد. مقرنس‌ها محاسبات پیچیده‌ای دارد ولی گچکارهای سنتی روش‌های متفاوت و ساده‌ای برای اجرای مقرنس دارند.

گچبری مدرن

گچبری مدرن چیزی نیست جز اجرای گچ بری در معماری‌های سبک مدرن. در ساختمان‌های با معماری مدرن طرح‌های گچبری می‌تواند به شکوه معماری کمک کند. روح مدرنیسم در یک بنا با استفاده از هنر گچبری به یک اثر زنده و باشکوه مدرن تبدیل می‌شود. عظمت در معماری مدرن فقط با ستون‌های بلند و سنگ‌های قیمتی به دست نمی‌آید. دیتیل و جزئیات چیزی است که سبک معماری را کامل می‌کند. نمی‌توانید گچبری را جداگانه خریداری کنید و مثل یک مجسمه روی طاقچه و بالای شومینه نصب کنید. انواع گچبری باید در خود بنا شکل بگیرد. خوشبختانه در تهران گروهی از هنرمندانی سنتی که گچ بری را سینه به سینه آموخته‌اند چند سالی است که گروهی را تشکیل داده‌اند و به کار مشغول‌اند. برای دسترسی به این هنر اصیل با رنگی شو تماس بگیرید.


گچبری پیش ساخته چیست

این گزینه با آنکه به سرعت وارد بازار همه کشورها شد ولی با همان سرعت هم از مد افتاد. گچ‌بری‌های پیش ساخته نشان داد که تقریباً جایگزینی برای گچبری سنتی نخواهد آمد و بهتر است انرژی و هزینه‌تان را صرف چیزی به جز گچ بری هنری نکنید. با این حال مواقعی هست که می‌خواهید به دلایلی از گچبری پیش ساخته، استفاده کنید. این گچ‌بری‌ها، قیمت مناسبی دارند و به سرعت با چسب مخصوص گچ به سقف و دیوار و ستون نصب می‌شوند. اگر در انتخاب قطعه‌های پیش ساخته گچی، سلیقه خوبی داشته باشید و رنگ‌آمیزی مناسبی برایش اجرا کنید کار خوبی از آب در می‌آید.

در این روش، مدل‌های گچبری در قطعات قابل‌حمل ساخته می‌شوند و در ساختمان با چسب نصب می‌شوند. از گچ فشرده و مواد جدید مجسمه‌سازی برای ساختن قالب و گچ بری استفاده می‌شود. گچ، پلی اورتان و فوم‌های فشرده مهم‌ترین مواد تشکیل‌دهنده گچبری پیش ساخته هستند.

گچ بری پیش ساخته، دارای استحکام بالاست و عایق در برابر رطوبت و گرد و غبار بوده و ضد کپک است. طول عمر زیاد، مدل‌های متنوع، نصب آسان و سریع، قیمت مناسب و قابلیت بازسازی بدون ضایعات معمول بنایی از دیگر مزیت‌های انواع گچبری پیش ساخته است. گچبری‌های پیش ساخته حتی به دلیل وزن کم بدون نیاز به کارگر ماهر می‌تواند روی انواع سطوح مثل چوب و فلز و کاشی و سیمان نصب شود.

این محصول قدرت رنگ‌پذیری بالایی داشته و نیاز به رابیتس کاری و اسکلت میلگرد ندارد. حمل‌ونقل این گچ‌بری‌ها، آسان است و به راحتی نمی‌شکنند، عایق‌های صوتی خوبی هستند و می‌توان آن‌ها را برای نصب لامپ و نورهای سقفی سوراخ کرد و برید.

انواع گچبری پیش ساخته

 • گچ بری پیش ساخته با طرح‌های زمینه‌ای

گچبری‌های زمینه‌ای برای سقف و دیوار استفاده می‌شود. طرح‌های زمینه برای کار روی سطوح صاف و پوشش دیوار در نظر گرفته می‌شوند.

 • گچ بری پیش ساخته با طرح‌های حاشیه

به طرح‌هایی که برای کنج سقف و گوشه‌های راه پله و کناره‌های راهرو استفاده می‌شود، طرح حاشیه گفته می‌شود. نمونه‌های پیش ساخته گچبری‌های حاشیه بسیار پرطرفدار هستند.

 • گچ بری پیش ساخته با طرح‌های خاص

گچبری‌هایی که به صورت تکی استفاده می‌شوند و دارای یک نقش واحد و کامل هستند جزو این دسته به حساب می‌آیند. این گچبری‌ها در طرح‌های دایره‌ای و مربع و مستطیل ساخته می‌شوند و بسیار متنوع هستند.


رنگ آمیزی گچبری هنری است که گچبرها آن را خوب می‌دانند. آن‌ها با رنگ روغن و اکریلیک، انواع گچبری را به مرحله‌ای درخشان با جلوه های بصری فوق‌العاده می‌برند. رنگی شو با بهترین هنرمندان نقاشی ساختمان در ارتباط است و می‌توانید با ما در این زمینه صحبت کنید.


گچبری خانه های لوکس می‌تواند بر اساس طرح‌های مدرن و سنتی باشد. آشپزخانه‌ای را با کابینت مدرن مسطح و سفید در یک آپارتمان لوکس تصور کنید. حالا به این آشپزخانه یک ردیف گچ بری، به ارتفاع 10 سانتیمتر به جای تاج بالای کابینت اضافه کنید که با رنگ طلای واقعی پتینه شده است.

گچبری لوکس این بناها را از فرم سرد و خشک بیرون آورده و روح تازه‌ای به بنا می‌دهد. در واقع بناهای گران‌قیمت با داشتن تکه‌ای گچ بری سنتی دستی تازه می‌توانند لوکس نامیده شوند. انواع گچبری مثل نگین انگشتری است که روح تازه‌ای به زندگی شما خواهد بخشید.

پستهای مرتبط