این 6 رنگ آرامبخش را برای منزلتان استفاده کنید!

این 6 رنگ آرامبخش را برای منزلتان استفاده کنید!

با اطمینان نمی‌توان گفت که آیا رنگ‌ها به تنهایی آرامبخش هستند یا نه. با این حال شاید رنگ‌هایی باشند که بیشتر از سایر رنگ‌ها روی روان ما تأثیر بگذارند. می‌خواهیم پالتی از رنگ های آرامبخش معرفی کنیم که می‌تواند به اتاق و خانه شما حس بهتری بدهد.

روانشناسی رنگ ها می‌گوید حتی اگر تحمل یک محیط برایتان مشکل است، رنگ می‌تواند به تحمل پذیری محیط‌های روزمره و تأثیرگذاری مثبت بر روحیه شما کمک کند. بنا بر این خاصیت رنگ، می‌توانید هنگام طراحی فضای مورد نظرتان، به دنبال رنگ های تسکین دهنده تری باشید. رنگ هایی در این مقاله معرفی می‌کنیم که چنین خاصیتی دارند و دنیای سکونت و اطراف شما را پر از احساس راحتی همراه با آرامش می‌کنند.

به سراغ چه رنگ‌هایی نباید رفت؟

احساس استرس بسیار موذی است و می‌تواند بدون آنکه متوجه شوید، در شما نفوذ کند. خبر خوب این است که رنگ یکی از موانع ورود استرس در زندگی است. از رنگ لباس گرفته تا دیوار و ترکیب رنگ تابلویی که روی دیوار نصب می‌کنید می‌توانند بهترین دوستان شما برای یافتن آرامش باشند. بدن و ذهن هر دو بدون آنکه از آن‌ها بخواهید، نسبت به رنگ‌ها واکنش نشان می‌دهند. 

رنگ‌های روشن و با تنالیته بالا معمولاً مغز را تحریک کرده و به شما انرژی می‌دهند و به صورت بالقوه حتی کمی اضطراب ایجاد می‌کنند. رنگ های استرس زا شامل رنگ‌های گرم و روشن مانند قرمز، نارنجی و ترکیبات آن‌ها می‌شود. اگر هدف شما رنگ های آرامبخش هستند باید انتخاب‌هایی غیر از این رنگ‌ها داشته باشید. رنگ‌هایی که از این به بعد معرفی می‌کنیم شما برای نقاشی ساختمان و ایجاد احساس ریلکس بودن در بیننده‌شان بهترین جواب هستند.

1- آبی کلاسیک از رنگ های آرامش دهنده برای اتاق خواب

آبی رنگی کلاسیک است. بسیاری هنگام تزئین خانه به سمت این رنگ کشیده می‌شوند. آبی کاملاً رنگ تسکین‌دهنده‌ای به حساب می‌آید. یعنی می‌تواند به آرامش ذهنی مشغول، کمک کند. رنگ آبی به دلیلی که گفته شد برای اتاق خواب و مطالعه مناسب‌تر است. در واقع آبی می‌تواند به خواب بهتر هم کمک کند. به جای آبی خالص به سراغ لهجه‌های بسیار کمرنگ آبی بروید و آبی خاکستری یا آبی مایل به سفید را برای دیوارها و فرنیچر برگزینید. 

 

2- بنفش یاسی مناسب برای تعادل و آرامش درونی

بنفش پایه‌ای آبی دارد؛ بنابراین منطقی است که تنالیته‌های ملایم بنفش مثل یاسی می‌تواند به اندازه آبی موثر باشد. بنفش کمرنگ می‌تواند تعادل و آرامش درونی برای روح شما ایجاد کند. بهترین تنالیته‌های بنفش آن‌هایی هستند که درصد بیشتری سفید دارند. برای ساختن یک بنفش مناسب معماری داخلی، باید 90 درصد رنگ سفید و فقط 10 درصد یا کمتر بنفش را با هم ترکیب کنید. سپس کمی مشکی برای کامل کردن رنگ به این بنفش اضافه کنید. در رنگ ساختمانی وقتی صحبت از بنفش یا آبی می‌شود، منظور سایه‌ای بسیار کمرنگ از این رنگ‌هاست. در ادامه اهمیت این نکته را بیشتر متوجه می‌شویم.

3- صورتی، رنگی متفاوت برای خانه های لوکس

وقتی رنگ صورتی را تصور می‌کنید، بلافاصله خواهید اندیشید که چنین رنگی بسیار شاد و سرزنده است. پس چطور می‌تواند از رنگ های آرامبخش هم باشد؟ نسخه صورتی که مناسب برای تسکین است با صورتی فانتزی و پررنگ فاصله دارد. صورتی ملایم و بسیار کمرنگ با درصد بالایی سفید و کمی مشکی ساخته می‌شود و در انتها کمی صورتی به آن اضافه می‌شود. صورتی آرامبخش، کمرنگ‌ترین سایه صورتی استکه جزو رنگ های ملایم محسوب می‌شود.

4- سبز، رنگی ضد استرس و افسردگی

تقریباً تمام سایه‌ها و تنالیته‌های سبز می‌توانند خاصیت تسکین و رنگ های ضد افسردگی داشته باشند. سبز برگرفته از طبیعت است و بدون استثنا برای همه نوعی احساس آرامش را به همراه می‌آورد. رنگ سبز اتاق را با دنیای بیرون و طبیعت اطراف پیوند داده و فضا را از حصار خارج می‌کند. روانشناسی رنگ نشان می‌دهد که بیشتر سبزها می‌توانند به آرامش ذهن کمک کنند ولی نسخه های روشن سبز علاوه بر حس ضد استرس می‌توانند حس خنکی و سردی را نیز به فضا وارد کنند. 

5- خاکستری، رنگی متعلق به بزرگسالان

شاید از دیدن خاکستری در این فهرست کمی تعجب کنید. زیرا اغلب خاکستری را کمی کسل کننده می‌دانیم. حتی بسیاری از رنگ شناسان خاکستری را افسرده‌کننده می‌دانند. این تأثیر خاکستری بیشتر به دلیل تشابه خاکستری با رنگ خاکستری روزهای ابری و بارانی است.

حقیقت این است که خاکستری به دلیل خنثی بودنش می‌تواند جزو رنگ های آرامبخش باشد. خاکستری با هر رنگی می‌تواند در یک پالت قرار بگیرد و هنوز به خوبی فضا را ملایم و متعادل نگه دارد. با خاکستری بیشتر آشنا شوید و از آن در قسمت‌های مختلف خانه استفاده کنید. اگر به اطرافتان توجه کنید، می‌بینید که درصد زیادی از رنگ وسایل الکترونیکی خاکستری است و به همین دلیل حضور حجم زیاد آن‌ها ما را آزار نمی‌دهد. 

رنگ خاکستری بیشتر از سایر رنگ‌ها به زندگی ما کمک کرده و نمی‌توانید بدون خاکستری زندگی کنید. خاکستری رنگی جدی و بزرگسالانه است. این رنگ به خوبی تفاوت دنیای بالغ و طراحی پخته را با دنیای کودکانه و غیر تخصصی نشان می‌دهد. این رنگ را برای آشپزخانه، اتاق خواب یا هر فضای دیگری که نور مستقیم بر آن می‌تابد، می‌توان استفاده کرد.

  • نکته: توصیه می‌شود برای اتاق خردسالان که نیاز به شور و نشاط بیشتر از معمول دارند از خاکستری و سایه‌های آن استفاده نکنید. 

6- قهوه ای مایل به زرد، یکی از رنگ های آرامبخش

قهوه ای مایل به زرد روشن یکی دیگر از رنگ‌هایی است که مردم بلافاصله با دیدن آن از استرس خالی می‌شوند و حس مطبوعی جای هر حس دیگری را با دیدن این رنگ پر می‌کند. گرمی متعادلی که در قهوه‌ای مایل به زرد وجود دارد شبیه به اثر نور شمع سوزنده نیست ولی گرمابخش و تسکین دهنده است. از رنگ های آرامبخش که نشانی از طبیعت را در خود دارند.

این رنگ به عنوان پایه‌ای برای سایر رنگ‌ها بسیار مناسب است و می‌توانید در رنگ آمیزی ساختمان از آن به عنوان رنگ اصلی اتاق یا نشیمن استفاده کنید؛ بدون آنکه از هماهنگ شدن رنگ مبلمان نگران باشید. این رنگ خنثی است و می‌توانید هر فرنیچر و هر رنگ چوبی را در فضای قهوه‌ای مایل به زرد قرار دهید و از زیبایی آن مطمئن باشید.


آرامبخش ترین رنگ کدام است؟

در انتها می‌توانیم ببینیم که با وجود زیبایی همه رنگ‌ها همچنان آبی به عنوان شاهرنگ آرامش بخش برای بناها و محیط زندگی حکومت می‌کند. شاید آرامش آبی به دلیل رنگ آبی آسمان باشد و یا آبی دریاها، نمی‌دانیم. آنچه از آن اطمینان داریم تأثیر فوق العاده خوب رنگ آبی روی ذهن و بدن ما است. 

نشستن و مطالعه در اتاقی خوش‌نور با دیوارهای آبی ملایم تا سفید معمولاً حس بهتری از بودن میان دیوارهای قرمز رنگ به شما می‌دهد. با این حال نمی‌توان حکم حتمی برای این موضوع داد. انتقال آرامش و حس خوب علاوه بر رنگ به چیزهای زیادی بستگی دارد. تأثیر رنگ‌ها در شرایط مختلف و برای هر فردی، متفاوت است ولی به فرض خنثی بودن همه اجزای دیگر یک خانه، خواهید دید رنگ های آرامبخش تأثیر بیشتری از سایر رنگ‌ها دارند. ایجاز نهفته در رنگ را نمی‌توان انکار کرد. به نظر می‌رسد رنگ هدیه‌ای کهن برای انسان است که باید در جادوی آن غوطه ور شده و از آن لذت برد.  


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

پستهای مرتبط