معرفی رنگ‌های سال 2021 به همراه تصویر

معرفی رنگ‌های سال 2021 به همراه تصویر

اگر قرار باشد برای هر سال یک رنگ انتحاب کنید، به سراغ چه رنگ‌هایی می‌روید و دلیل انتخابتان چه خواهد بود؟ به نظر شما هزاره جدید چه رنگی است؟ بسیاری از هنرمندان و رنگ‌شناسان دوست دارند در این مورد نظر دهند و یا به جوابی برسند. در ابتدای سال 2021 دو رنگ به عنوان رنگ‌های سال انتخاب شدند. با ما در این مقاله همراه باشید تا درباره رنگ سال و روش انتخاب آن توسط سازمان مشخص آن صحبت کنیم. همه آنچه درباره انتخاب و اهمیت رنگ سال باید بدانید را در این مقاله می‌خوانید.

چگونه رنگ سال انتخاب می‌شود؟

انتخاب‌های درست رنگ سال در دو سال گذشته این پیام را رسانده است که چگونه عناصر مختلف در کنار هم قرار می‌گیرند تا با رنگ پیامی امیدبخش و قدرتمندانه را منتقل کنند. این کار مربوط به عقاید شخصی یا سلیقه انفرادی نیست و بیش از این چیزهاست. رنگ سال بیشتر از چیزی که تصور میشد بازخورد مثبت به خود جلب کرد و دنیا نشان داد که هیچ وقت نمی‌خواهد اسیر تکرار و بی هنری شود. 

رنگ و هنرهای مربوط با آن برای روحیه انسان ضروری است. برای انتخاب رنگ سال اطلاع از روند کلی طراحان مبلمان، منسوجات، فناوری، تولیدکنندگان لباس و حتی فضای خرده فروشان و برندهای مختلف مد، ادکلن و لوازم آرایشی و بهداشتی ضروری است. ارائه نمونه رنگ سال توسط پانتون

 پانتون یا پنتون شرکتی واقع در شهر کارلاستادت نیوجرسی است که به خاطر سیستم رنگ پانتون (PMS) شناخته می‌شود. سیستم رنگ پانتون فضای رنگی و اختصاصی است که در صنایع به ویژه چاپ استفاده می‌شود. از این سیستم گاهی در تولید رنگ، پارچه و پلاستیک هم استفاده می‌شود. سیستم تطبیق رنگ پانتون سیستمی برای تولید رنگ استاندارد جهانی است. با استفاده از این استاندارد، هر شخصی می‌تواند به رنگ مورد نظرش در کاتالوگ رنگ دست یابد. تنها کافی است به سیستم پانتون مراجعه کنید تا مطمئن شوید رنگ مورد استفاده آن‌ها همان رنگی است که می‌خواهید حتی از راه دور سفارش دهید. این شرکت به عنوان تعیین کننده غیررسمی رنگ سال شهرت جهانی دارد. 

رنگ سال 2021 چه رنگی است؟

شرکت پانتون از سال 2000 تاکنون با مشاوره متخصصان رنگ در جهان، رنگ خاصی را به عنوان رنگ سال معرفی می‌کند. 

در لحظاتی که ویروس کووید-19 موذیانه مشغول پیشرفت و برهم زدن آرامش مردم جهان بود، بئاتریس آیزمن مدیر اجرایی موسسه رنگ پنتون دو رنگ را به عنوان رنگ سال 2021 مشخص و اعلام کرد. در این انتخاب، خاکستری پررنگ (Ultimate Grey 17-5104) و زرد روشن (13-0647 Illuminating)، رنگ‌های سال 2021 شدند. به اعتقاد پنتون و صاحبنظران روانشناسی رنگ، این دو انتخاب حس لحظات آغازین سال 2021 و امیدمان به آینده را به خوبی بیان می‌کند.

علت انتخاب رنگ سال 2021 و مفهوم آن چیست؟

خاکستری از نگاه روانشناسی رنگ ها نشان‌دهنده طرز تفکر عملی و انعطاف‌پذیری انسان است. در حالی که همتای آفتابی رنگ آن یعنی زرد روشن بهترین نماد برای انتقال حس خوش‌بینی برای آینده تعبیر می‌شود. با این حال آیزمن در تصمیم نهایی خود عجله نکرد و تا آخرین لحظه در تلاش برای بهترین انتخاب بود. او قبل از اعلام رنگ سال گفت: «به خصوص در چنین زمانی که هر روز در مصاف زندگی با رنگ‌های یکسانی روبرو می‌شویم، می‌خواهیم از انتخاب مطمئن شویم.»

لوری پرسمن معاون موسسه رنگ پنتون درباره روند چند ماهه آخر سال 2020 می‌گوید: «ما در همه جهان چشم و گوش داریم. تیم جهانی ما در حال جستجوی مستمر در امور هنری، سرگرمی، فیلم و تمام زمینه‌های طراحی است. سبک زندگی جدید، شرایط اقتصادی اجتماعی، فناوری و مواد می‌توانند بر رنگ تأثیر بگذارند. 

پرسمن اضافه می‌کند: با دیدن مردم که ذهن و الویت‌های خود را دوباره تنظیم می‌کنند، به نظر می‌رسد بیشتر از قبل احتیاج به یکدیگر اهمیت پیدا کرده است و این درک وجود دارد. انتخاب یک جفت رنگ به وابستگی متقابل تأکید می‌کند.»

می‌توان به درستی دریافت که رنگ خاکستری نماد سردی باقیمانده از آتش، بهترین انتخاب برای دوران تاریخی و کشنده ویروس کووید 19 در دنیا است. این جاست که معرفی یک رنگ دیگر ضروری به نظر می‌رسد و رنگ زرد روشن مثل یک واژه قدرتمند، زمان را ادامه دار و از توقف در خاکستری امتناع می‌کند. 

روانشناسی رنگ ها 

نمیتوان برای مد یا لباس هر سال رنگی برگزید و چنین گزینشی اساساً بی معنی و نادرست است. موضوع انتخاب رنگ سال از زمانی ارزش واقعی خود را پیدا کرد که ورای مد و تبلیغات به ارزش و جایگاه رنگ توجه شد. با این نگاه و کارکرد بود که ارزشگذاری موسسه پنتون مورد قبول جامعه جهانی قرار گرفت. رنگ زرد روشن نمادی از خوش بینی، نشاط، جسورانه و امیدبخش است و در بهبهه ی کرونا دنیا محتاج چنین نوری بود و رنگ خاکستری رنگ لحظات غمناک جهان در نبرد با کوید 19 بود. خاکستری احساس خونسردی، استواری و مقاومت را تسری می‎‌دهد. از تحقیقات روانشناسی پیرامون ارتباط رنگ‌ها می‌توان دریافت که رنگ زرد اغلب به دلیل همبستگی با خورشید با شادی و خوشبختی همراه است و وجود آن موجب شروع شادی و خوشبختی می‌شود. 

در تحقیقی مشابه به سرپرستی روانشناسی سوئیسی، شرکت کنندگان اثبات کردند که رنگ زرد با شادی مرتبط است در حالی که رنگ خاکستری می‌تواند کمی حالت بدتری داشته باشد. در مطالعه انجام شده توسط پنتون مشخص شد که ملیت یا زبان تاثیری بر تأثیر رنگ‌ها ندارد و به عنوان مثال زرد برای همه ملل جهان نشانه شادی است. این نوع مطالعات در انتخاب رنگ‌ سال موثر هستند.


طراحان هنگام انتخاب رنگ چطور فکر می‌کنند؟

یکی از طراحان صاحب نظر در رنگ سال می‌گوید که رنگ خانه‌اش را با زرد لیمویی نقاشی کرده و هر بار با دیدن این رنگ حقیقتاً خوشحال می‌شود. او می‌گوید: من اعتقاد دارم که زندگی به اندازه کافی سخت هست. پس خانه شما باید امیدوارکننده و شاد باشد. رنگ خاکستری در بسیاری از اتفاقات سال 2020 دیده و حس می‌شد. پس نیاز به رنگی امیدبخش، نشاط آور مانند زرد لیمویی الزامی بود. رنگی که نشانه ویتامین سی و سلامتی نیز هست. 

مهندسان بازسازی و طراحی خانه نیز از این رنگ‌های سال استقبال کردند. از آنجا که زرد روشن ممکن است در نقاط مهم خانه غافلگیرکننده باشد، معمولاً صاحبان خانه از رنگ زرد روشن با نوارهای خاکستری برای ابراز بیانیه بصری قوی هنگام بازسازی بنا استفاده می‌کنند. 

طراحان داخلی از زرد و خاکستری به راحتی در کنار مبلمان و کفپوش‌های چوبی بهره می‌گیرند. این پالت به خوبی با اکثر رنگ‌های گرم و سرد می‌تواند ترکیب‌های خوشایندی بسازد. امید و ثبات بیشترین چیزی است که از رنگ سال 2021 استنباط می‌شود. 

تاثیر رنگ سال در فشن امسال 

در دنیایی سراسر متغیر و سیالی زندگی می‌کنیم که انطباق با روح و شرایط زمان ضروری است. برای تصور طرح‌های لباس سال آینده باید به دنیای دیجیتال و دیجیتالی شدن روز افزون بشر توجه داشته باشیم. رنگ همزمان با برجستگی هویت مد امسال را تشکیل می‌دهد. شلوارهای راحت و نرم اما با طرح توهمات نوری بیشترین حجم پارچه‌های امسال را تشکیل می‌دهند.

سطوح خام پارچه‌ها برای دیجیتالی شدن نیاز به تحریک حس لامسه و تطبیق طرح‌های دنیای اطراف روی پارچه‌ها دارند. المان‌هایی شبیه به دکمه‌های تلفن، صفحه کلید و طرح‌های دیجیتال به راحتی به پارچه‌ها برجستگی می‌دهند و هیچ قانون و محدودیتی ندارند. خلاقیت باعث می‌شود یکنواختی از بین برود. سطوح پارچه‌ها با جزئیات سه بعدی به علاوه مواد تقویت شده نرم دنیای جدید پوشش تن ما را تشکیل می‌دهند. نیاز به نرمی از حس لامسه ناشی می‌شود و برای محافظت در برابر حوادث جهان یک الزام روانشناسانه است. گویی می‌خواهیم از خود در برابر واقعیت خشن دنیا با لباس‌هایمان محافظت کنیم و لباس مناسب حس امنیت نیز می‌آورد. 

به جز این دو رنگ، شرکت پانتون رنگ‌های دیگری هم برای فشن بهار و تابستان امسال انتخاب کرده که در تصویر زیر می‌بینید.


معماری داخلی با رنگ‌های سال

خاکستری و زرد روشن طوری انتخاب شده‌اند که برای تنظیم روحیه هر اتاق مناسب باشند. زرد با اضافه کردن شمایی از نور خورشید به دیوارها و کابینت‌های خاکستری، روح و زندگی می‌بخشد. نقاشی درب‌های ورودی به رنگ زرد لیمویی در میان دیوارهای خاکستری، ساختمانی محکم و قابل اعتماد می‌سازد و پیام گرم و خوشایندی با حضور در این فضا حس می‌شود.

دیوارها و مبلمان خاکستری در کنار چاشنی اکسسوری زرد رنگ مثل کوسن‌ها و پرده‌ها می‌تواند برای خانه‌ای زیبا کافی باشد. زرد یک بار دیگر در سال 2009 به تنهایی رنگ سال شده بود. رنگ زرد برای دومین بار در کنار خاکستری بهترین راوی برای حس و حال جهان کنونی انتخاب شده است. جالب است بدانید که سال 2020 و قبل از شروع اتفاقات ناگوار جهانی، رنگ آبی کلاسیک به عنوان رنگ سال برگزیده شده بود. هر چند همه گیری جهانی به سال قبل حمله کرد ولی همچنان آبی رنگ شروع هزاره سوم است. 

نمونه رنگ سال در نقاشی ساختمان 

به دنبال یک سال پر از عدم قطعیت و ناشناخته، انتظار می‌رود در سال 2021 استفاده از رنگ‌های ساختمانی آرام بخش و سرد افزایش یابند. هر چه مردم مجبورند زمان بیشتری را در خانه‌هایشان بگذرانند، برای آرامش ذهن به سمت رنگ‌های چشم نواز، بی‌حال و کمرنگ می‌روند. 

استفاده از رنگ‌های ملایم و خاکستری روش هوشمندانه‌ای برای ترکیب رنگ در فضاهایی است که زیاد در آن‌ها وقت صرف می‌کنید. استفاده از زرد روشن نیز یک سازش عالی با هر فضایی است. همین قاعده در مورد استفاده از کاغذ دیواری نیز درست است و می‌توانید برای آوردن نشاط به اتاق از کاغذ دیواری‌هایی با زمینه زرد استفاده کنید. کاغذ دیواری‌ها بسیار متنوع و بی نهایت زیبا هستند. بافت و برجستگی موجود در کاغذ دیواری‌ها و امکان شستشوی آسان جزو مزیت‌های کاغذ دیواری است. 

رنگ سال چیزی نیست که توسط داده‌ها هدایت شود. ما به دنبال چه هستیم؟ به چه چیزی نیاز داریم؟ ویژگی روانشناختی هر رنگ چیست؟ رنگ سال بهانه‌ای برای گفتمان پیرامون تأثیر رنگ‌ها و اهمیت رنگ در جهان است. انتخاب رنگ سال نه فقط از طریق وضعیت جهان بلکه از آنچه در حوزه‌های مد و هنر اتفاق می‌افتد نیز متأثر است. حالا پیش بینی شما برای رنگ سال 2022 چیست؟


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

پستهای مرتبط