چه رنگی برای اتاق کودک مناسب است

چه رنگی برای اتاق کودک مناسب است

روانشناسی رنگ نشان دهنده اثرگذاری رنگ بر رفتار انسان‌ها است. رنگ‌ها قدرت بالایی دارند. آنها الهام بخش، تسکین دهنده و گاهی محرک هستند. این ویژگی‌های روانشناسی رنگ‌ها به خصوص روی کودکان که روح حساس‌تری دارند، تاثیر بیشتری دارند. به همین دلیل انتخاب رنگ مناسب برای اتاق کودک اهمیت بسیار بالایی دارد.

ویژگی روانشناسی رنگ‌ها

رنگ‌ها بر ادراک تاثیر دارند. بعضی تصورات به طور مشخصی به رنگ‌ها مربوط نیستند؛ مثل طعم غذا؛ ولی رنگ‌ها ممکن است این حس را به آنها منتقل کنند. به همین دلیل از رنگ‌ها برای ایجاد احساسات مختلف بر افراد استفاده می‌شود. البته اینکه رنگ‌ها چه تاثیری بر روحیه افراد دارند از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

در بسیاری از موارد ترجیح رنگ‌ها به درجه حرارت محیط زندگی بستگی دارد. در محیط‌های سرد ترجیح افراد به رنگ‌های گرم مثل قرمز و زرد است و در محیط‌های گرم بیشتر افراد به رنگ‌های سرد مثل آبی و سبز تمایل دارند. گاهی فرهنگ و نژاد افراد هم بر روی انتخاب رنگ تاثیر می‌گذارد و حتی مذهب. در مورد کودکان ترجیح به انتخاب رنگ‌هایی است که دلپذیر و آرامش بخش هستند و روی رشد فکری و جسمی آنها تاثیر مثبت بگذارد. 

رنگ‌ها چگونه بر کودکان تاثیر می‌گذارند

از نظر روانشناسی، رنگ‌ها می‌توانند تأثیر شگفت انگیزی بر روی تک تک ما بگذارند. نوزادان و کودکان نیز تحت تأثیر آن قرار می‌گیرند که این تاثیرات هم مثبت و هم منفی هستند.

ویژگی‌های مثبتی که رنگ‌ها می‌توانند بر کودکان داشته باشند شامل موارد زیر است.

  • بهبود رشد عاطفی کودکان
  • افزایش میزان اشتراک و همکاری بین آنها
  • کاهش پرخاشگری و سر و صدا
  • بهبود سازماندهی در فکر کردن
  • رشد فکری بهتر در طولانی مدت
  • خواب آرام‌تر برای نوزادان
  • ایجاد شادی بیشتر در کودکان

 

انتخاب رنگ برای اتاق کودکان

 ممکن است فکر کنید رنگ‌های پاستلی برای نوزادان کمی کسل کننده و قدیمی است اما انتخاب رنگ‌های صورتی و آبی کم رنگ برای اتاق خواب نوزادان کاملا منطقی است. سایه‌های آرام بخش رنگ پاستلی محیطی آرام و بدون دغدغه برای آنها ایجاد خواهد کرد.

استفاده از رنگ‌های تند باعث بیش فعالی، کمبود خواب و بی قراری خواهد شد. اگر قصد آماده کردن اتاق نوزادتان را دارید ولی هنوز از جنسیت آن مطمئن نیستید رنگ بنفش کمرنگ یا یاسی علاوه بر آرام بخش بودن برای هر دو جنس مناسب است.

برای کودکان نوپا رنگ محیط باید محرک رشد فکری باشد. محیط‌های رنگارنگ چندان مناسب نیستند. محیط‌های خیلی روشن و رنگ‌های اصلی هم تنها برای مدت زمان کوتاهی مفید هستند. بهترین توصیه برای آنها استفاده از ترکیب رنگی است. به عنوان مثال از رنگ‌های پاستیی استفاده کنید و سایر وسایل را از رنگ‌های اصلی و روشن انتخاب کنید. رنگ‌های مرجانی روشن، صورتی ملایم و هلویی از جمله رنگ‌هایی هستند که نه تنها رشد فکری کودکان را ترغیب می‌کنند بلکه سبب احساس امنیت در آنها خواهد شد.

 

با رنگ‌ها آشنا باشید

اگر نگران هستید که با انتخاب رنگ نادرست ممکن است سبب بی خوابی و پرخاشگری کودکان شوید، بهتر است ابتدا قوانین کلی در مورد رنگ‌ها را بدانید. قرمز، نارنجی و زرد رنگ‌های مغناطیسی محسوب می‌شود و بسیار گرم، پرانرژی و نشاط آور هستند. از طرفی دیگر رنگ‌های آبی، نیلی و بنفش رنگ‌های الکتریکی هستند به همین دلیل خنک و آرامش بخشند.

رنگ سبز در وسط این دو گروه قرار دارد و نه گرم است و نه سرد. زمانی که در فضا به آرامش و امنیت نیاز است این رنگ نقش بسیار خوبی ایفا می‌کند.

رنگ‌های گرم

رنگ‌های گرم شادی، راحتی و صمیمیت را ایجاد می‌کنند رنگ‌های تند قرمز، نارنجی و زرد می‌توانند ذهن کودکان را تحریک کنند و تاثیر انرژی بخشی بر رشد و نمو بدن آنها داشته باشد. اما وقتی بحث خواب کودک وسط می‌آید این رنگ‌ها تاثیر معکوس خواهند داشت. به همین دلیل بهتر است در حد اعتدال از آنها استفاده شود. مثلا به جای اینکه که کل دیوار یک اتاق را با رنگ قرمز پر رنگ یا زرد روشن رنگ کنید، از طیف‌های رنگی استفاده کنید و لوازم جانبی با رنگ‌های مکمل آن‌ها تهیه کنید. یا حتی می‌توانید برای ایجاد تعادل بیشتر رنگ‌های گرم را با طیف رنگی سرد ترکیب کنید.

 

اگر می‌خواهید از رنگ نارنجی استفاده کنید

نارنجی رنگی است که بسیار کم استفاده می‌شود. این رنگ گرم و دوستانه برای کودکان بسیار مناسب است زیرا گفته می‌شود اعتماد به نفس، برونگرایی و استقلال را تشویق می‌کند. ماهیت اجتماعی این رنگ همچنین کودکان به برقراری ارتباط و همکاری با دوستانشان تشویق می‌کند.اما بهتر است از آن به صورت ترکیبی استفاده کنید. 

اگر رنگ زرد را انتخاب کردید

رنگ زرد با احساس خوشبختی و نشاط مرتبط است. رنگ زرد روشن باعث افزایش حافظه کودکان می‌شود می‌شود. فقط مراقب باشید بیش از حد از زرد روشن استفاده نکنید. استفاده از این رنگ در در مقادیر زیاد ممکن است سبب عصبانیت و تحریک اعصاب شود.

اگر انتخابتان برای اتاق خواب کودک رنگ قرمز است

رنگ قرمز توانایی بالایی در تحریک بدن و ذهن، افزایش ضربان قلب و تنفس دارد. با این حال، برخی تحقیقات نشان می‌دهد که قرار گرفتن بیش از حد در معرض رنگ قرمز سبب رفتار پرخاشگرانه و عدم توانایی در تمرکز می‌شود. قرمز می‌تواند رنگ مناسبی برای اتاق کودک باشد نه به عنوان رنگ اصلی اتاق بلکه در کنار بقیه رنگ ها.

صورتی هم انتخاب مناسبی برای اتاق کودکان است

اگرچه صورتی معمولا برای فضاهای دخترانه انتخاب می‌شود ولی به دلیل حس آرامشی که منتقل می‌کند، مناسب هر دو جنس است. لازم نیست اتاق را کامل صورتی کنید. همین که بخش‌های از اتاق مثل تابلوها، روتختی و تزئینات دیگر تم صورتی داشته باشند، انرژی لازم منتقل خواهد شد.

 

رنگ‌های سرد

رنگ‌های سرد بر روی بدن تاثیر آرام بخشی دارند و باعث می‌شوند اتاق کودک شما جادار و آرام به نظر برسد. با این حال، رنگ‌های تیره سرد می‌توانند اثری معکوس هم داشته باشند. این رنگ‌ها احساس سرما و البته هوشیاری را هم منتقل می‌کنند. معمولا برای کاهش اثر این سرما و جلوه دادن به رنگ‌های سرد آنها را با رنگ‌های خنثی یا مکمل آنها به طور ترکیبی استفاده می‌کنند.

اگر رنگ آبی را برای اتاق خواب کودک خود انتخاب کردید

اگر به چرخه رنگ نگاه کنید، رنگ آبی دقیقا روبروی رنگ قرمز قرار دارد به همین دلیل باعث آرامش ذهن و بدن، کاهش فشار، تنفس و ضربان قلب منظم خواهد شد. به همین دلیل اضطراب و پرخاشگری را کاهش می‌دهد. کودکانی که در خواب مشکل دارند و یا عصبی هستند و مشکلات رفتاری دیگری دارند رنگ آبی انتخاب خوبی برای آنهاست ولی بهتر است در کنار آبی از رنگ‌های گرم برای دکوراسیون استفاده شود.

اگر انتخابتان برای اتاق کودک رنگ بنفش است

رنگ بنفش بسته به میزان ترکیب آبی و قرمز، ویژگی‌های خاصی به خود می‌گیرد ولی به طور کل علاوه افزایش سطح دانش و معنویت رنگی لوکس است که می‌تواند انتخابی مناسب برای اتاق کودکتان، چه دختر و چه پسر، باشد.


اگر سبز را برای اتاق کودکتان انتخاب کردید

رنگ سبز نماد طبیعت است و بنابراین آرامش را به محیط منتقل می‌کند. این رنگ تاثیر تسکین دهنده‌ای بر بدن و ذهن دارد و باعث کاهش اضطراب و افزایش تمرکز می‌شود. قرار گرفتن در معرض رنگ سبز حتی ممکن است توانایی خواندن را افزایش دهد.

اگر می‌خواهید رنگ اتاق کودک متناسب با بقیه خانه باشد

بیشتر خانه‌ها از پالت‌های با رنگ خنثی استفاده می‌کنند به همین دلیل توصیه می‌شود برای اتاق کودکان از رنگ‌های ملایم‌تری استفاده کنید. رنگ خنثی برای اتاق خواب کودک هم خوب است ولی بد نیست در کنار آن از ترکیب رنگ‌های جسورانه هم استفاده کنید. این سبب شادی و انرژی کودک خواهد شد.

سخن پایانی

فراموش نکنید که این موارد تنها اصول اساسی رنگ‌ها هستند و همه چیز به سلیقه و تمایلات شما و البته فرزندتان بستگی دارد. اگر کودکتان به سن انتخاب رسیده است حتما نظر او را هم برای رنگ آمیزی اتاق خوابش بخواهید. 

 

 


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

پستهای مرتبط