بلکا، جذابِ باصرفه

بلکا، جذابِ باصرفه

رنگ، طرح و بافت‌های مختلف دیوارها، باعث ایجاد فضای مختلف در منزل یا محیط کار شده که سبب ماندگاری تصویر آن فضا در ذهن خواهند شد. 

معمولا این دیدگاه وجود دارد که وقتی می‌خواهیم تغییری در منزل یا محیط کار ایجاد کنیم، رنگ دیوار‌ها را تغییر دهیم. البته رنگ کردن دیوار‌ها پر دردسر است و بو و گاز رنگ جدید که تا مدت‌ها در محیط باقی می‌ماند، مضر است. 

به عنوان یک راه حل جدید کاغذ دیواری جایگزینی برای رنگ شد و بسیاری برای ایجاد محیط جذاب‌تر از آنها استفاده کردند. البته کاغذ دیواری‌ها هر چند جذاب ولی پر هزینه هستند. به همین دلیل یک گزینه جدیدتر و بهتری جایگزین شد. بلکا! 

بلکا احتمالا مقرون به صرفه‌ترین دیوارپوش جایگزین رنگ و کاغذ دیواری است. این ماده بر خلاف رنگ‌های سنتی نیاز به بستر سازی برای استفاده ندارد و تمام سطوح با هر گونه خوردگی و نقص را می‌پوشاند. 

بلکا بسیار پایدار است. به دلیل خاصیت ارتجاعی به راحتی ترک نمی‌خورد. عایق گرما، سرما و سر و صدا است. این پوشش بیش از 60 رنگ در حالت‌های صاف، بافت دار و تزئینی دارد. حتی می‌توان طرح‌های مختلف آن را در کنار هم قرار داد و طرحی جدید ایجاد کرد. 

اگر دوست دارید در مورد بلکا و ویژگی‌های آن اطلاعات کامل‌تری داشته باشید این مطلب را تا انتها بخوانید. 

این بلکا است

بلکا محصولی است که با جدیدترین تکنیک‌ها و دانش روز دنیا و با نگرانی جدی در زمینه حفاظت از محیط زیست طراحی و تولید شد. این محصول با هدف جایگزینی با رنگ و کاغذ دیواری‌ها ساخته شدند. چون رنگ و کاغذ دیواری مبتنی بر سوخت فسیلی هستند، گازهای گلخانه‌ای تولید می‌کنند و برای انسان و محیط زیست مضرند.

بلکا نوعی پوشش سلولزی و طبیعی است که به عنوان دیوارپوش سطوح داخلی دیوارها در منازل و دفاتر کار استفاده می‌شود و می‌تواند جایگزین مناسبی برای رنگ و کاغذ دیواری باشد. این ماده طبیعی از سلولز طبیعی، رنگ‌های طبیعی و مواد معدنی تهیه شده است و فاقد هرگونه گاز سمی VOC و فلزات سنگین است. به همین دلیل جزئی از مواد دوستدار طبیعت محسوب می‌شود.

 بلکا بر اساس محتویات تشکیل دهنده دو نوع متفاوت دارد. بلکا ابریشمی که از پنبه سلولز و ترکیبات الیاف ابریشمی و نخی ساخته شده است و بلکا سلولزی که از پنبه سلولز و ترکیبات خرده کاغذ و خرده پارچه ساخته می‌شود. 

ویژگی‌های منحصر به فرد بلکا

دلایل زیادی برای استفاده از این دیوارپوش وجود دارد. 

از دیدگاه محیط زیستی بلکا محصولی آینده‌نگر است که بر اساس رویکردی متعهد به پایداری محیط زیست و ارزش‌های بشردوستانه طراحی و ساخته شده است.

از دیدگاه معماران و طراحان داخلی به دلیل زیبایی شناسی و انعطاف پذیری در اندازه، رنگ و مواد، بلکا منحصر به فرد است. 

اما اگر بخواهیم ویژگی‌های کاربردی بلکا را بگوییم می‌توان به این موارد زیر اشاره کرد. 

در هنگام استفاده، قبل و بعد از استفاده عاری از هرگونه گرد و غبار، بو یا عوامل آزار دهنده است.

می‌توان آن را به سرعت و راحت بر روی دیوار نصب کرد و با شکل‌ها و طرح‌های شگفت انگیز خود، محیط زندگی را متناسب با هر نوع سلیقه‌ای در کمترین زمان تغییر داد.

کار با بلکا برای عموم افراد بسیار راحت و حتی لذت بخش است. این پوشش به دلیل خاصیت ارتجاعی و انعطاف پذیری که دارد، تمام منافذ ریز سطح را پر می‌کند. به همین دلیل نیازی به هیچ گونه بستر سازی ندارد.

مقاومت بلکا در برابر ضربه و ایجاد ترک، آن را به یک ابرقهرمان در میان سایر پوشش‌های دیوار تبدیل کرده است.

آلودگی صوتی و نوری جز لاینفک زندگی ما هستند که می‌توانند به روان انسان آسیب برسانند. شکل و مواد تشکیل دهنده بلکا می‌توانند این آلاینده‌ها را کاهش دهند. علاوه بر این، ضد حریق، عایق گرما و رطوبت هم هست. 

بلکا در مقایسه با سایر دیوارپوش‌ها

مقایسه محصولات مختلف نقش مهمی در انتخاب بهترین محصول دارد. در مورد بلکا هم این موضوع صادق است. برای ای نکه متوجه کارایی‌های آن شوید کافی است آن را با رنگ و کاغذ دیواری مقایسه کنید. 

مقایسه تاثیرگذاری بر سلامت

بلکا 100 درصد طبیعی است. این ماده تنها دیوار پوش فاقد VOC و فلزات سنگین است. همین ویژگی آن بر محیط زیست و رفتارهای سلامتی و بهداشتی افراد تاثیر می‌گذارد. 

کاغذ دیواری طیف وسیعی از مواد شیمیایی مانند سرب، کلر، برم، کادمیوم، آرسنیک، جیوه، ترکیبات قلع، فتالات را به منزل شما می‌آورد. 

رنگ‌ها حاوی سموم مضر حلال هستند. 99 درصد از رنگ‌های موجود در جهان، حاوی VOC و فلزات سنگین (گازهای سمی مضر و سرطان‌زا برای انسان و محیط زیست) هستند. 

مقایسه روش تعمیر

بلکا در چند دقیقه و به آسانی تعمیر می‌شود. پس از بیرون کشیدن میخ‌ها و سنجاق‌ها، سوراخ‌های به جا مانده، به دلیل مزایای خود ترمیم آن، خود به خود برطرف می‌شوند. در صورتی که سطح آن آسیب بیشتری دیده باشد تنها با اسپری آب بر روی سطح، بلکا ترمیم می‌شود. 

کاغذ دیواری‌ها چندان با دوام نیستند. در صورتی که آسیب ببیند، در بیشتر موارد لازم است تا آن تکه کاغذ دیواری کلا تعویض شود. 

رنگ هم به راحتی خراشیده یا کنده می‌شوند. اصلاح منطقه‌ای رنگ کار آسانی نیست چون حتی باتجربه‌ترین نقاش‌ها شاید نتوانند رنگی مشابه رنگ زمینه بسازند. در نتیجه کار سایه روشن خواهد شد. از طرفی رنگ کردن نیاز به زیر سازی دارد که همین مساله باعث می‌شود مجبور شوید کل دیوار را رنگ کنید. 

 مقایسه بوی دیوارپوش بعد از استفاده 

بلکا 100 درصد بدون بو است. این محصول سبز با تکنولوژی بالا از الیاف سلولزی طبیعی ساخته شده است. تنها حلال آن آب است. در نتیجه، در هنگام استفاده یا بعد از آن بوی بد، مضر یا آزار دهنده‌ای در محیط باقی نمی‌ماند. 

بیشتر کاغذ دیواری‌ها پس از نصب بویی از خود ساتع می‌کنند که به دلیل استفاده از چسب است. اگر جنس آن از وینیل باشد ممکن است تحت شرایط خاص مانند گرما و تهویه نامناسب بوی ضعیفی از وینیل منتشر کند.

رنگ‌هایی که نیاز به حلال‌های شیمیایی دارند باعث می‌شوند تا محیطی که با رنگ، نقاشی شده است، بوی ناخوشایندی داشته باشد. این بود بر اثر تبخیر حلال‌ها به وجود می‌آید و با عنوان سطح VOC رنگ (ترکیب آلی فرار در رنگ) شناخته می‌شود.

مقایسه سطح مناسب برای اجرا

بلکا به فرم خمیری است که روی هر سطحی بدون زیر سازی قابل استفاده است. می‌توان آن را مستقیماً روی سیمان، چوب، شیشه، پارچه، آهن، دیوارهای نقاشی شده، کاغذ دیواری و هر سطح دیگری اجرا کرد. استفاده از بلکا تقریبا 15 برابر سریع‌تر از نقاشی است و همین باعث صرفه جویی در وقت و هزینه می‌شود.

برای کاغذ دیواری به سطوح صاف نیاز و به زیر ساخت نیاز است. کاغذ دیواری به دیوارهای خشک، گچ‌های جدید و قدیمی، بتن، سنگ و تخته‌های چوبی می‌چسبد. حتی می‌توانید روی سطوح نرم و لطیف و غیر متخلخل مانند کاشی، بلوک بتونی یا روکش مصنوعی را کاغذ دیواری کنید. اما در بسیاری از این سطوح، ابتدا باید آستر بزنید، تا یک سطح صاف برای کاغذ دیواری فراهم شود 

امکان رنگ آمیزی روی بیشتر سطوح وجود دارد ولی سطح ابتدا باید صاف و تمیز شود. زیرسازی برای نقاشی کار زمان بر و خسته کننده است اما تنها در این حالت شما به بهترین نتیجه خواهید رسید. 

مقایسه روش تمیز کردن 

 معمولا بلکا نیازی به تمیز کردن ندارد. به ندرت گرد و غبار را جذب خود می‌کند و کمتر پیش می‌آید که کثیف شود. اگر به هر دلیلی لکی روی آن ایجا شود، فقط با کمک اسپری آب می‌توان لکه را تمیز کرد. 

کاغذ دیواری‌ها می‌توانند گرد و غبار را جذب کنند و نگه دارند، به خصوص اگر کاغذ دیواری دارای مقدار کمی بافت باشد. اگر این گرد و غبار را با پارچه‌ای مرطوب پاک کنید، به احتمال زیاد آنها را بیشتر به اطراف پخش می‌شوند تا این که پاک شوند. 

هنگامی که صحبت از دیوارهای رنگ شده ساختمان مسکونی می‌شود، اثر انگشت، لکه، خاک، آلودگی و گرد و غبار تنها مواردی است که می‌تواند باعث ناخوشایند نشان دادن دیوارهای نقاشی شده شود. پاک کردن تمام این لکه ها نیاز به نقاشی مجدد دارد. 

مقایسه تاثیر رطوبت بر دیوارپوش‌ها

بلکا از سلولز طبیعی و الیاف پنبه ساخته شده است که به طور معمول رطوبت و نم را به خود جذب می‌کند. بنابراین به کاهش سطح رطوبت کمک می‌کند.

کاغذ دیواری بدترین گزینه در اتاق‌هایی با سطح رطوبت بالا است. این دیوارپوش نمی‌تواند با رطوبت مقابله کند و در برابر آن مقاوم نیست. درزهای آن بر اثر رطوبت بلند شوند و نیاز است تا مجدد چسبانده شوند. 

دیوارهای رنگ شده هم اگر مرطوب شوند به راحتی خراشیده شده و خرد می‌شوند. 

با وجود تمام این ویژگی‌ها دیگر جای تردیدی برای استفاده از بلکا وجود ندارد. پس با مراحل اجرای آن آشنا شوید. 

امکان نصب کاغذ دیواری روی بلکا یا رنگ کردن آن وجود ندارد. چون این دیوارپوش‌ها برای اجرا نیاز به سطوح صاف دارند. به همین دلیل لازم است تا الیاف روی دیوار کنده شود. کافی است سطح آن را خیس کنید و به آرامی با کاردک بکنید. سپس سطح را برای چسباندن کاغذ دیواری  یا نقاشی آماده کنید. 

چطور از بلکا استفاده کنیم؟

بلکا را می‌توان روی هر سطحی اجرا کرد. این دیوارپوش روی گچ، سیمان، چوب، فلز، شیشه یا تمام سطوح رنگ آمیزی شده مانند اکریلیک، آب یا پایه روغن قابل استفاده است. حتی می‌توان از آن برای پوشاندن دیواری با نقایص سطحی مانند ناهمواری، سوراخ، شکاف و ترک استفاده کرد. فقط کافی است خمیر بلکا را روی آنها بمالید. چطور؟ 

  1. به میزان لازم بلکا را در یک ظرف تمیز بریزید. 
  2. 3.5 برابر حجم بلکا آب به آن اضافه کنید و خوب مخلوط کنید تا تبدیل به خمیر شود. 
  3. با توجه به وزن و حجم خمیر، آن را بین سه تا 10 دقیقه ورز دهید. 
  4. سپس حدود 25 تا 45 دقیقه به خمیر استراحت دهید. 
  5. دوباره بر اساس حجم خمیر را چند دقیقه ورز دهید. 
  6. خمیر آماده است. 
  7. یک مشت از خمیر بلکا آماده شده را با یک دست بگیرید. 
  8.  با دست دیگر آن را با ماله مخصوص بلکا روی سطح مورد نظر بکشید. 
  9. زاویه بین سطح ماله، دیوار و بلکا اهمیت فوق العاده‌ای دارد. 
  10. پس از اجرای بلکا درها و پنجره‌ها را باز بگذارید چون گردش هوا به خشک شدن آن در سریع‌ترین زمان ممکن کمک می‌کند.
  11. بسته به محل، دما و درجه گردش هوا بلکا بین سه تا 24 ساعته خشک می‌شود. خشک شدن آن در یک منطقه سرد به طور طبیعی بیشتر طول می‌کشد، اما اگر منطقه گرم باشد، به سرعت خشک خواهد شد.
  12. بعد از خشک شدن آن، شاهد یک سطح زیبا و صاف روی دیوار خواهید بود.

  نگهداری از بلکا کار سختی نیست

  بلکا گرد و غبار، دوده و ذرات موجود در هوا را جذب نمی‌کند. در نتیجه، با گذشت زمان، بر خلاف سایر سطوح، سیاه یا کثیف نمی‌شود. در صورتی که به هر دلیل کثیف یا لکه دار شود، می‌توانید لکه را به روش زیر به راحتی از بین ببرید.

  1. با یک اسپری تمیز، آب روی آن اسپری کنید. معمولا بیشتر لکه‌ها بعد از پاشیدن آب کاملا از بین می‌روند. 
  2. پس از پاشیدن آب، بلکا نرم و مرطوب شده و به شکل خمیر اولیه در می‌آید و قابل لکه گیری است.
  3.  در صورت پاک نشدن لکه توسط اسپری آب، از یک چاقو یا انتهای قاشق استفاده کنید و بخش لک شده را بردارید. 
  4. سپس مقداری بلکا درست کنید و بخش کنده را دوباره پوشش دهید. 
  5. بلکا پس از خشک شدن دوباره به حالت اولیه خود بر می‌گردد.

  بلکا اولین و بهترین انتخاب است

  بلکا اولین انتخاب دوستداران محیط زیست است. همچنین به سرعت در حال تبدیل شدن به محصول مورد علاقه طراحان داخلی و سازندگانی است که می‌خواهند ابعاد و پیچیدگی بیشتری به پروژه‌های خود بدهند. کاری که نمی‌توان با استفاده از رنگ و سیمان انجام داد.

  این محصول یک دیوار پوشش برای دیوار‌های داخلی است که می‌توان آن را به راحتی روی هر سطحی از جمله گچ، سیمان، چوب، فلز، شیشه و تمام سطوح رنگ آمیزی شده اجرا کرد. حتی می‌توان از آن برای پوشاندن دیواری با نقایص سطحی مانند ناهمواری، سوراخ، شکاف و ترک استفاده کرد. 

  از آنجا که بلکا از پنبه ساخته شده است باعث کاهش انعکاس صدا می‌شود. تعادل حرارتی اتاق را حفظ می‌کند و باعث بازتاب نور می‌شود. پویایی طبیعی‌تر به اتاق می‌دهد. 

  این دیوار پوش مناسب برای کلیه ساختمان‌ها مثل بیمارستان‌ها، مراکز بهداشتی، مراکز نظامی، اماکن تجاری، مسکونی، آموزشی، تفریحی و مذهبی است. 

  یادگیری و آموزش بلکا طرح دار آسان است. 

  محدودیتی در کاربرد آن در دکوراسیون مدرن، کلاسیک و ترکیبی وجود ندارد.

  محدودیت برای میزان بودجه خرید ندارد. از ارزان قیمت تا گران قیمت وجود دارد. 

  با توجه عدم لزوم زیرسازی هزینه اجرای آن کم است. 

  تاریخ انقضا ندارد.

  محصولی کاربر پسند است و نیازی به تخصص ندارد. 

  و در یک جمله محصولی بی نظیر است. 


  دیدگاه‌های کاربران

  دیدگاه شما

  پستهای مرتبط