رنگ اکریلیک ساختمانی

رنگ اکریلیک ساختمانی

رنگ آکریلیک ساختمانی پایه آب، در یک تعریف ساده عبارت است از یک سری رنگ‌دانه‌ها (پیگمنت) و پرکننده‌ها که در یک امولسیون آکریلیک پلیمر (رزین آکریلیکی) پخش شده‌اند.

 

انواع رنگ اکریلیک ساختمانی

رنگ‌های پایه آکریلیکی ساختمانی در کشور با تنوع بسیار زیادی تولید و به بازار عرضه می‌شود. وجود تنوع و طیف گسترده‌ی رنگ‌های آکریلیکی پایه آب ساختمانی، انتخاب رنگ مناسب را برای نقاش ساختمانی و یا کارفرمایان مشکل می‌کند.

علت تنوع رنگ‌های آکریلیکی بخش ساختمانی در کشور از یک سو به ماهیت رزین‌های آکریلیکی و از سوی دیگر به عدم تدوین استانداردهای لازم از سوی مراجع ذیصلاح می‌باشد.

 • از پیدایش رزین‌های آکریلیکی زمان زیادی نمی‌گذرد. ولی قابلیت‌های این پلیمر در امکان ایجاد تغییرات و حالات مختلف پلیمریزاسیون و کو پلیمر شدن و هیبرید شدن‌ها طیف بسیار گسترده ای از انواع رزین‌های آکریلیکی را بوجود آورده است.
 • سازمان استاندارد کشور هنوز آیین نامه ای جهت رنگ‌های اکریلیکی تدوین و یا عرضه ننموده است. نبود استاندارد محصول، سبب شده است که تولید کنندگان این محصولات در بیشتر زمان‌ها سلیقه ای عمل نمایند.
 • اگر نگاه دوباره ای به ساختار فرمولی رنگ آکریلیک بیاندازیم متوجه می‌شویم که تعداد آیتم‌ها و یا انتخاب‌ها برای دست بردن در آنها چقدر می‌تواند زیاد باشد. تولید کننده، برای رقابت در بازار، با تغییر در توازن مواد اولیه رنگ‌ها، طیف وسیعی از رنگ‌های اکریلیکی ساختمانی را تولید و عرضه می‌نماید.

فرمول کلی تولید رنگ‌های آکریلیک ساختمانی، در واحد‌های تولیدی، شبیه هم هستند.

 برخی تفاوت‌ها در ذیل آمده است:

 • تفاوت در مقدار درصد تیتان (دی اکسید تیتانیوم) و کربنات
 • تفاوت در درصد رزین استفاده شده در ساخت رنگ اکريليک ساختمانی
 • تفاوت در مکانیزم آبگریز کننده
 • تفاوت در نوع رزین آکریلیک

تنوع رنگ‌های آکرویلیک ساختمانی، در نقاشی ساختمان جنبه مثبتی نیز ایجاد کرده است که در ادامه مطلب به آنها خواهیم رسید.

مصرف رنگ‌های آکريليک ساختمانی، علیرغم سابقه ای که در دنیا دارند، خیلی سابقه طولانی در داخل کشور ایران ندارند. نقاشان ساختمان و کارفرمایان در ابتدای مواجهه با این رنگ‌ها، مقاومت زیادی در برابر استفاه از این رنگ‌ها نشان دادند ولی با گذشت زمان، جایگاه خود را در بخش ساختمان پیدا کردند.

خاصیت پایه آب بودن رنگ‌های آکرولیک ساختمانی، چسبندگی بسیار عالی به سطوح گچی و سیمانی، در کنار ویژگی بسیار عالی تنفس پذیر بودنشان، رنگ‌های اکرولیک پایه آب را به انتخاب بی بدیل در نقاشی ساختمان تبدیل کرده است.

اگر چه انواع رنگ‌های آکریلیک برای تمام سطوح گچی، سیمانی، چوبی و فلزی فرموله و تولید شده است لیکن هنوز هم، رنگ پلاستیک یکی از بهترین گزینه‌ها برای سقف‌ها می‌باشد.

کاربردهای رنگ اکریلیک در ساختمان

رنگ اکرولیک را می‌توان در انواع سطوح داخلی یا خارجی با هر نوع بستری اجرا کرد. البته برای هر نوع سطح، رنگی مخصوص وجود دارد. مثلا برای سطوح فلزی، می‌توانید از نوع دارای ضدزنگ استفاده کنید.

نوع دیگری نیز مخصوص سطوح چوبی طراحی شده‌اند و از بستر چوبی خود در برابر آفتاب و رطوبت محافظت می‌کنند. لازم به ذکر است که رنگ اکريليک در مقابل اشعه ماورءبنفش خورشید مقاوم بوده و به همین دلیل روی سطوحی که نور خورشید باعث آسیب به آن می‌شود نیز استفاده می‌شوند.

 

مزایای رنگ آکریلیک داخل ساختمانی

 • پایه آب و بی بو(بوی ضعیفی که به سرعت هم از بین می‌رود)
 • قابل شستشو هستند
 • مقاومت مکانیکی به ضربه و خراش خوب است
 • مقاومت شیمیایی نسبی دارند
 • تنفس پذیر ( به سادگی امکان پوسته شدن ندارند)
 • سهولت اجرا
 • مقاومت بالا نسبت به رطوبت

معایب رنگ آکریلیک داخل ساختمانی

 • براقیت پایین نسبت به رنگ روغنی
 • قابلیت تمیز کاری آن نسبت به روغنی کمتر است

 

طریقه استفاده از رنگ اکریلیک

برای رنگ آمیزی سطح، باید اول آماده سازی سطح انجام شود.

آماده سازی دیوارها، عبارت است از رفع هر گونه کثیفی و چربی و یا گرد و غبار وعیوبی مانند ناصافی‌ها و ترک‌های سطوح و یا پوسته شدگی رنگ‌های قبلی کهنه.

مرحله بعد، رنگ آمیزی پرایمر است. در نقاشی ساختمان با رنگ آکریلیک ساختمانی توصیه می‌شود که همیشه شروع کار، با پرایمر آکريليکی پایه آب باشد. سپس رنگ اصلی یک یا چند مرحله روی دیوار یا سطح زده می شود.

 

آموزش کامل رنگ‌آمیزی را در دوره رنگ آمیزی با رنگ اکریلیک مشاهده نمایدد.

 

 

سوالات متداول در مورد رنگ اکریلیک

آیا رنگ اکریلیک خاصیت ضد آب ایجاد می‎کند؟

رنگ اکریلیک ممکن است در مقابل آب کمی مقاوم باشد، ولی نمی‌تواند روی سطح، پوشش ضد آب ایجاد کند. به علاوه ممکن است لازم باشد قبل از رنگ‌آمیزی، عملیات آماده سازی سطح را انجام دهید تا نتایج بهتری بدست آورید.

آیا رنگ اکریلیک قابل شستشو است؟

اگر آب و رنگ با میزان مشخص و طبق دستورالعمل مخلوط شده باشند و 10 تا 15 روز از خشک شدن آن گذشته باشد، سطح رنگ‌خورده قابل شستشو خواهد بود. لازم به ذکر است که تقریبا همه رنگ‌ها میزانی از رزین را در خود دارند، ولی رنگ آکریلیک به دلیل داشتن میزان خاصی از رزین توانسته قابل شستشو باشد. بنابراین قابل شستشو بودن ربط مستقیمی به استاندارد بودن رنگ دارد.

حلال رنگ اکریلیک چیست و چطور می‌توان آن را از روی سطوح پاک کرد؟

اگر رنگ تازه باشد می توانید روی انواع سطوح، با الکل یا آب و مایع ظرفشویی، لکه رنگ را از بین ببرید. اگر لکه قدیمی بوده و خشک شده باشد، درصورتی که حجم لکه زیاد بود، ابتدا با کاردک یا وسیله نوک تیز، بخشی از رنگ را بردارید تا لایه نازکتری روی سطح باقی بماند و حل شدن آنراحت تر باشد. سپس با استفاده از الکل روی لکه را مالش دهید تا کامل حل شود و سطح میز شود.

تاریخ مصرف رنگ های اکریلیک چقدر است؟

رنگ‌های اکریلیک استفاده نشده پایه آب 10 سال، و رنگ‌های پایه روغن 15 سال است. رنگی که مدت زمان زیادی در معرض هوا نبوده طول عمر بالایی دارد، با اینکه ممکن است بعد از گذشت زمان، بخش‌هایی از رنگ از هم جدا شوند و لازم باشد مجددا مخلوط گردند.

بهترین شرایط نگهداری رنگ اکریلیک چیست؟

بهتر است رنگ‌ها دور از نور خورشید و در دمای 5 تا 35 درجه سانتیگراد نگهداری شوند.

آیا امکان رنگ آمیزی رنگ آکریلیک با قلم مو هست؟

در صورت استفاده از قلم مو، رد قلم مو روی سطح باقی می‌ماند، به همین علت برای رنگ آمیزی از غلطک استفاده کنید.

در صورت خرابی بخشی از رنگ، امکان ترمیم آن وجود دارد؟

بله، در صورتی که سطح مشخصی از رنگ از بین برود، می توان همان قسمت را ترمیم کرد و نیاز به رنگ‌آمیزی مجدد همه سطح نیست.


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

مقالات مرتبط