آموزش رنگ‌آمیزی و نقاشی روی آجر

آموزش رنگ‌آمیزی و نقاشی روی آجر

رنگ آمیزی روی سطح آجر در نقاشی ساختمان، به دلیل تنوع و خواص آجر‌ها نیازمند پاره‌ای آموزش است.

 یکی از دلایل آن میزان جذب متفاوت آجر‌ها و مورد دیگر بندکشی آنهاست. عدم توجه به این موارد سبب می‌شود سطح پستی و بلندی‌های زیادی داشته باشد که امکان صاف کردن آنها وجود نخواهد داشت. در این آموزش ضمن صحبت در باره رنگ و پوشش‌های مناسب این سطوح به نحوه رنگ آمیزی روی این سطوح نیز پرداخته می‌شود.


شوره زدگی آجرها

آجرها بر اساس ترکیب مواد اولیه خاک تشکیل دهنده آنها، روش تولید و نحوه پختشان، میزان جذب و صافی و ناصافی سطحی متفاوتی دارند.

در برخی موارد میزان نمک یا مواد مستعد تولید نمک در فرایند پخت، در گل آجر و یا آب مورد استفاده در تولید بالا است. در این مواقع آجر تولیدی پس از کار گذاشته شدن در بنا و ساختمان شوره می‌زنند. چرا؟ چون آجرها در مجاورت با نم و رطوبت و یا بارش‌های جوی خیس و مرطوب می‌شوند، هر بار که تبخیر رطوبت و آب انجام می‌شود مقداری از نمک‌ها به بیرون مهاجرت می‌کنند و سبب ایجاد پدیده‌ای به نام شوره زدن می‌شوند که شوره زدگی سطوح آجری مانعی جدی در چسبندگی رنگ بر روی آن است و در صورت رنگ آمیزی هم پس از مدتی رنگ آن نواحی خواهد ریخت.

بنابراین برای نقاشی آجر‌ها لازم است تا این شوره‌ها تمیز شوند. به خاطر داشته باشید هر گونه تلاش برای شوره زدایی توسط آب به موفقیت منتهی نخواهد شد. دلیل آن را یک بار دیگر متذکر می‌شویم که هر باز آجر آب جذب می‌کند در زمان تبخیر این آب مقداری از نمک‌های موجود در آجر، به همراه آب‌ها به خارج از جان آجر مهاجرت کرده و روی سطح آجر رسوب می‌کنند.

توجه داشته باشید که همیشه تمام تمرکز خود را به سمت آجر نبرید و این احتمال را هم در نظر بگیرید که ممکن است ملات‌های به کار گرفته شده در بنایی هم مشکل شوره زدگی داشته باشند.

چطور شوره زدگی را برطرف کنیم؟ 

بهترین روش برای توقف جریان شوره زدگی در آجر آب‌بند و یا ضد آب کردن سطوح است. به نحوی که به هیچ عنوان آب و یا رطوبت به آجر نرسد. 

ابتدا باید تمام سطوح از وجود شوره‌ها پاک‌سازی شود. بهترین روش استفاده از ابزار و روش‌های خشک مانند سیم برس، وایر براش یا همان وایر برس و سند بلاست خشک و در نهایت روش بسیار نوین‌تر آیس بلاست (یخ خشک) است.
برای ضد آب کردن هم لازم است تا از لاک‌های مخصوص آب‌بندی اکریلیکی و یا رنگ‌های مناسب و صحیح استفاده نمایید. 

اگر قصد رنگ آمیزی روی سطوح آجری را داشته باشید صرف نظر از اینکه چه نوع رنگی را انتخاب کرده‌اید؛ اگر در فضای باز هستید و محدودیت اجرا به روش پاشش را ندارید، پیشنهاد می‌شود از همین روش استفاده نمایید، چون روش سریع و مقرون به صرفه خواهد بود.

رنگ‌های مناسب آجر

رنگ‌های معمولی و رنگ‌های روغنی برای رنگ آمیزی دیوارهای آجری انتخاب مناسبی هستند.

رنگ‌های الاستومری بهترین گزینه برای رنگ آمیزی آجرها و مراقبت از آنها در مناطق با آب و هوای متغیر هستند. این رنگ در مقابل گرما، سرما، باد، باران و نور خورشید مقاوم‌اند.

اکریلیک از رنگ الاستومری ارزان‌تر است. این نوع رنگ رطوبت را از سطح آجر دور نگه می‌دارد و مانع کپک زدگی آن خواهد شد. 

رنگ‌هایی مخصوص دیوارهای آجری هم وجود دارد مانند انواع لاک‌های آب‌بند، رنگ‌های بدون بافت و ساده، رنگ‌های بافت‌دار خمیری (تکسچر) و کنیتکس دانه ریز.


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

مقالات مرتبط