آموزش رنگ آمیزی روی سیمان، بتن و سمنت برد

آموزش رنگ آمیزی روی سیمان، بتن و سمنت برد

این دوره شامل آمورش نکات مرتبط با رنگ آمیزی و نقاشی روی سطوح سیمانی و بتنی است. اصول کلی رنگ آمیزی تفاوت زیادی با رنگ آمیزی روی سطوح گچی ندارد ولی نکات مهمی در این زمینه است که به آنها می‌پردازیم.

 

سطوح بتنی که در نقاشی ساختمان با آنها برخورد می‌کنیم به دو دسته کلی می‌توان تقسیم کرد:

  1. خیلی صیقلی هستند که ناشی از قالب بتن است
  2. غیر صیقلی هستند که نتیجه سیمانکاری با ماله و نظایر آن است

 

رنگ آمیزی روی سطوح صیقلی

سطوح صیقلی (بتن قالبی) برای رنگ آمیزی نیاز به آماده سازی ویژه‌ای دارند چرا که در این روش معمولا شیرآبه بتن به سمت قالب‌ها کشیده می‌شود و پس از برداشته شدن قالب‌ها یک لایه خیلی نازک و نسبتا سستی روی بتن بر جای می‌ماند. اگر بخواهیم لایه رنگ مورد نظرمان چسبندگی خوب و مطمئنی روی بتن داشته باشد باید این لایه سست از روی بتن برداشته شود. روش‌های زیادی برای برداشتن اینچنین لایه‌های سستی از روی بتن است که در بخش روش‌های آماده سازی به آنها اشاره شده است.  

   رنگ آمیزی روی سطوح صیقلی

اما نکته بسیار اساسی که در بحث بتن‌های قالبی وجود دارد این است که معمولا پس از برداشته شدن تخته قالب‌ها یا قالب‌های فلزی مورد استفاده در قالب بندی ، به دلایل گوناگونی مثل چفت نشدن قالب‌ها  به یکدیگر یا لغزش قالب‌ها، بتن یا شیرابه بتن در این محل‌ها نفوذ می‌کند. در اینصورت پس از برداشته شدن قالب‌ها دردسر بزرگی برای نقاش‌ها درست می‌شود که اگر بنا به تسطیح آنها باشد واقعا کار پرزحمتی خواهد بود مخصوصا اگر روی سقف باشند.

 محل اتصال قالب بتن

عملیات برداشتن خطوط برجای مانده از نفوذ سیمان و بتون در محل اتصال قالبها ، نیاز به ابزار ویژه و خاص، نیروی بسیار ماهر برای کار با این ابزار و نیز تمهیدات ایمنی سطح بالای ایمنی می‌باشد.

 ابزار برداشتن خطوط برجای مانده از نفوذ سیمان و بتون

رنگ آمیزی روی سطوح غیرصیقلی

 سطوح سیمانی

سیمانکاری بر خلاف بتن قالبی، سطوح بسیار مستعدی برای رنگ آمیزی به جای می‌گذارد. سطح سیمانی به راحتی رنگ پذیر بوده و چسبندگی رنگ روی آن بسیار بالا است.

 

به هر حال چه سطح بتن قالبی و چه سیمانکاری  برای رنگ شدن نیاز به اجرا و اعمال یک لایه پرایمر دارند.

اگرچه روی بتن و سیمان انواع رنگ‌های حلالی و پایه آب از ساختمانی گرفته تا صنعتی قابل اعمال می‌باشد و انتخاب گزینه مناسب در بیشتر جاها با حساسیت بالایی صورت می‌گیرد ولی در بخش ساختمان به جز چند حالت استثنایی ، به راحتی می‌توان از آکریلیک پایه آب برای رنگ آمیزی و پوشش بتن و سیمان استفاده نمود. در اینصورت پرایمر هم از خانواده آکریلیک و پایه انتخاب می‌شود.

 

توصیه می‌شود در نقاشی ساختمان و کار بر روی بتن و سیمان از بتونه کاری استفاده نشود و اگر هم در جاهایی نیاز به مرمت خاصی احساس شد فقط همان نقاط، ترمیم و اصلاح شوند و بیشتر از آن بسط داده نشود.

 

همچنین توجه شود که سیمان و بتن جدید هیچگاه چسبندگی لازم را روی بتون و سیمان قدیمی ندارد بنابراین در صورت نیاز به ترمیم و مرمت و یا تسطیح این سطوح در نقاشی و رنگ آمیزی حتما از مواد مخصوص و آماده مصرف تخصصصی استفاده نمایید.

  رنگ آمیزی روی سطوح سیمانی غیرصیقلی

 

 توجه داشته باشید که بافت سطح سیمان با بافت به جای مانده ناشی از ابزار بتونه کاری بسیار متفاوت است و هر چه بیشتر روی  بافت سیمان دست به بتونه کاری بزنید دچار دردسر بزرگتری می‌شوید. البته این در شرایطی است که در نهایت قصد نقاشی با رنگ ساده را داشته باشید  وگرنه رنگ‌های بافت دار و کنیتکس‌ها می‌توانند در این زمینه نجات بخش باشند و عیوب کار را با استفاده از خطای دید به راحتی از بین ببرند. 

 

رنگ آمیزی و نقاشی روی سمنت برد

رنگ آمیزی روی سطوح سمنت برد‌ها ، تلفیقی از روش‌های رنگ آمیزی روی سطوح گچی و سطوح سیمانی از یک سو و کناف از سوی دیگر است که در این دوره جداگانه آموزش داده می‌شود.

سازه‌های لازم برای نصب سمنت برد‌ها می‌تواند از همان نوع سازه‌های پنل‌های گچی باشد یا اینکه از پروفیل آهنی و یا چوبی برای  شاسی کشی زیرین استفاده شده باشد.

 رنگ آمیزی و نقاشی روی سمنت برد

   

 به هر حال سمنت برد‌ها نیز در نهایت با پیچ بر روی سازه‌ها ثابت می‌شوند بنابراین قبل از رنگ آمیزی در نقاشی ساختمان بر روی این پنل‌ها‌ هم محل پیچ‌ها بایستی اصلاح و بتونه کاری گردند و هم محل درزها.

 سازه‌های لازم برای نصب سمنت برد‌ها

گاهی برای پوشش دیوارهای داخلی و یا نمای ساختمان از سمنت بردهای دکوراتیو و طرح دار استفاده می‌شود که در اینصورت بعضا رنگ و نقاشی حذف می‌شود. در اینصورت محل درزها توسط لاستیک‌های درز گیر و یا ماستیک مخصوص درزبندی می‌گردد. در این مواقع اگر قصد رنگ آمیزی در بین باشد به دلیل دکوراتیو بودن سمنت بردها هرگز از رنگ‌های بافت دار و یا کنیتکس استفاده نکنید تا زیبایی صفحات سیمانی و یا همان سمنت بردها از بین نروند.

 سمنت بردهای دکوراتیو و طرح دار

      

سمنت برد‌ها توسط الیاف گوناگونی مسلح می‌شوند. این الیاف بعضا به دلیل حالت صابونی که دارند می‌توانند در رنگ آمیزی اختلال ایجاد کنند. به همین دلیل انتخاب یک پرایمر خیلی خوب که چسبندگی رنگ را روی این پنل‌ها تضمین کند خیلی مهم است.

 


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

مقالات مرتبط