آموزش رنگ آمیزی و نقاشی روی کناف

آموزش رنگ آمیزی و نقاشی روی کناف

کناف، صفحات کچی با روکش کاغذی (Gypsum Baoards) است که اخیرا در نقاشی ساختمان، به یکی از اجزای اصلی بدل شده. این صفحات گچی به دلیل اینکه اولین بار توسط شرکت کناف عرضه شد، با جود اینکه در شرکت‌های مختلف تولید می‌شود، همچنان در کل بازار به همین نام شناخته می‌شوند. در این آموزش، رنگ آمیزی و نقاشی روی کناف و تفاوت آن با نقاشی روی سطوح گچی را به خوبی یاد می‌گیرید.

   صفحات کناف

از آنجایی که کناف بر خلاف سطوح گچی سفیدکاری شده، یکپارچه نبوده و دارای درز انفصال می‌باشد، و نیز چسبندگی رنگ بر روی آنها حساسیت بالاتری دارد، نیاز به رعایت مواردی دارد که در ادامه آموزش داده می‌شود.

  

بتونه کاری کناف

مراحل رنگ آمیزی کناف

نقاشی روی صفحات کناف یا پنل گچی از برخی جهات راحت‌تر از دیوارهای سنتی است چرا که اعوجاج و ناصافی‌های آنها کمتر است. با اینحال، به دلیل اینکه این پنل‌ها روی سازه‌های خاصی که به سازه کناف مشهورند اجرا و نصب می‌شوند و با پیچ روی سازه ثابت می‌شوند، سطح کناف تعداد زیادی جای پیچ‌های سازه ای و نیز درز محل به هم رسیدن صفحات به یکدیگر وجود دارد که که باید تسطیح وصاف سازی شوند.

 

توجه کنید که قبل از رنگ آمیزی کناف باید محل لامپ‌ها و کلید پریزها را سوراخ کنید. در صورتی که بعد از اتمام رنگ آمیزی نیاز به سوراخکاری پیدا کنید ممکن است کناف ترک بخورد.

همچنین توصیه می‌شود برقکاری قبل از رنگ‌آمیزی کناف انجام شود.

بتونه کاری و درزگیری

برای سطوح کناف یا صفحات گچی بتونه آماده به نام بتونه کناف به حالت پودری در بازار مجود است و با استفاده از آب به ملات خمیری قابل مصرف مبدل می‌شوند.

 بتونه کناف

باز هم تاکید می‌کنم که قبل از شروع بتونه کاری و درز گیری و یا نقاشی حتما اقدام به اعمال و اجرای پرایمر نمایید و فرصت دهید تا پرایمر خشک شود و پس از آن کار بتونه را شروع کنید.

 

همانطور که گفته شد، در نصب پنل‌های کناف یا گچی فاصله‌ای بین صفحات به جا می‌ماند که باید درزگیری شوند. ولی ممکن است در همان ناحیه‌ها مجددا درزی ایجاد شود. برای درزگیری این فواصل از باند توری شکل از جنس فایبرگلاس که به آنها نوار تیپ هم گفته می‌شود به همراه بتونه استفاده کنید تا از حرکت سازه ای جلوگیری نموده و یا آهنگ حرکت آنها را کند نمایند.

  نوار تیپ

توجه کنید که اگر یک لایه بتونه قبل از تیپ بزنید، به دلایل زیر موجب بهبود زیرسازی کناف خواهدشد:

  • اطمینان حاصل خواهید کرد که درز ایجاد شده کاملا پرشده است.
  • برخی از تیپ‌های موجود در بازار، چسبندگی کافی ندارند. تیپ زدن روی بتونه خیس باعث افزایش چسبندگی آن می‌شود.
  • ممکن است روی سطح کناف، گرد و غبار و چربی زیادی وجود داشته باشد، همین امر باعث می‌شود تیپ به خوبی به کار نچسبد.

 تیپ زنی

سمباده

پس از اتمام کار باند و بتونه نوبت به سمباده کاری می‌رسد. در هنگام سمباده کاری توجه کنید که فشار سمباده سبب تخلیه بتونه از روی نوار تیپ‌ها نشود.
سمباده

از سمباده نیمه نرم استفاده و تمام سطح را يکنواخت کنید. دقت کنید که درزها و محل اتصال پنل‌ها را لازم نیست صاف کنید. در درزها از انوار تیپ استفاده شده و فقط کافیست موج نرمی روی آنها ایجاد شود تا بعد از رنگ آمیزی مشخص نباشد.

رنگ آمیزی

توجه داشته باشید در زمان نصب پنل‌ها، برای گوشه‌ها حتما ابزار مخصوص گوشه استفاده شود. در غیر اینصورت توصیه می‌شود درخواست شود که این کار توسط اکیپ نصاب کناف‌ها صورت گیرد و یا اگر نقاش توانایی اینکار را دارد حتما آنرا انجام دهد زیرا این قسمت‌ها شدیدا آسیب پذیرند.

پس از پایان تمام عملیات زیرسازی و بتونه کاری و درز گیری، نوبت به اجرای رنگ می‌رسد. بهترین گزینه برای رنگ آمیزی صفحات گچی کناف و اینگونه پنل‌ها، رنگ پلاستیک و یا آکریلیک برای سقف و رنگ‌های آکریلیک برای دیوار‌ها می‌باشند. به عبارتی:

  • برای سقف: رنگ پلاستیک یا اکریلیک
  • برای دیوارها: رنگ آکریلیک

 

پنل‌های گچی از جمله کناف به دلیل نوع کاغذی که روی آنها کشیده شده اند ممکن است رنگ پذیری متفاوتی داشته باشند. برای بالا بردن میزان چسبندگی رنگ پلاستیک یا آکریلیک روی این پنلها، توصیه می‌شود که قبل از اجرای رنگ، یک لایه از پرایمر آکریلیک پایه آب نفوذی بر روی کلیه سطوح پنلها اعمال شود و سپس به رنگ آمیزی بپردازید. 

 


دیدگاه‌های کاربران

دیدگاه شما

مقالات مرتبط